Czy warto założyć e-biznes? Czyli zalety działalności w sieci.

22 Kwi

Czy warto założyć e-biznes? Czyli zalety działalności w sieci.

Jeszcze niedawno, przeglądając Internet, mało kto przypuszczał, że stanie się on rynkiem biznesowym, z którego wyrośnie wielu milionerów. Sam fakt tego, że istnieją takie strony jak mój blog, a także, że istnieją czytelnicy tych blogów- tacy jak Ty, udowadnia nam wszystkim, że sieć internetowa, to znakomity rynek biznesowy.  Dlatego też, korzyści z prowadzenia e-biznesu znać powinien każdy, kto chciałby dobrze zarabiać w sieci.

Do e-biznesu, szczególnie w Polsce, wciąż podchodzi się dość sceptycznie. Nie sprzedajemy i nie zarabiamy w sieci tak jak mieszkańcy USA, ale całe szczęście wszystko przed nami.
Co takiego wyjątkowego daje nam więc prowadzenie e-biznesu?

Brak ograniczeń geograficznych

Ogólne zasady prowadzenia biznesu zakładają, że dana firma działa na określonym rynku. Zupełnie inaczej jest w e-biznesie. Mając sklep internetowy nie docieramy tylko do mieszkańców danego miasta, tak jak ma to miejsce w standardowym modelu biznesu. E-biznes nie stawia przed nami żadnych barier, możemy sprzedać każdą rzecz, na tych samych warunkach mieszkańcom Gdańska i Zakopanego, Białegostoku i Legnicy… Mało tego, coraz częściej przestajemy ograniczać się do jednego kraju, obejmując swoją ofertą praktycznie cały świat. Nie chcesz z tego skorzystać?

Przede wszystkim taniej…

Powadzenie e-biznesu to także niższe koszty prowadzenia własnej działalności. Hmm… wynajem lokalu dla sklepu, pensja dla pracownika, rachunki, opłaty… Przerażające. Prowadząc biznes w sieci poniesiesz o wiele niższe koszty. Praktycznie patrząc, potrzebujesz tylko komputera z dostępem do Internetu, być może magazynu na produkty ( który i tak musiałbyś mieć). Poniesiesz jednak koszty wysyłki towarów, które, w porównaniu z kosztami normalnej działalności będą i tak o wiele niższe. Z resztą… Każdy z nas robił kiedyś zakupy na allegro, za przesyłkę zazwyczaj płaci i tak kupujący.

Wato pamiętać również o tym, że wiele produktów sprzedawanych w sieci może, za jej pomocą, być także dostarcza do klienta. Pozwala nam to na wzrost efektywności sprzedaży poprzez zadowolenie klienta, który dzięki opcji „wykonaj przelew” będzie miał od ręki swój produkt, nawet jeśli robi to w środku nocy.

Sprzedaż przez sen

Tak jak przed momentem wspomniałem, internetowa sprzedaż ( posługując się fachowym językiem- e-commerce) działa 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, nawet w święta, w które obowiązuje zakaz handlu. W ciągu dnia nie zawsze mamy czas na to, by pochodzić po sklepach, kupić to, co nas interesuje. Internet sprawia, że siadający przed komputerem klient może dokonać zakupu wtedy, gdy odpoczywa wieczorem, jest zrelaksowany ( ponoć to pomaga wydawać…) i nigdzie się nie śpieszy.Normalnie nie wszedłby z domu, żeby odwiedzić nasz sklep, który i tak pewnie byłby już zamknięty.

Ogrom sieci

E-biznes daje nam także inne ciekawe możliwości. Za sprawą Internetu możemy bowiem publikować do woli ( oby tylko z głową), udostępniać grafiki, dane statystyczne, nagania wideo. Wszystko po to, żeby jak najlepiej przedstawić swój produkt. To o wiele lepsza metoda niż plakaty i sterta ulotek.
Ponoć najlepiej uczymy się poprzez zabawę. Również dzięki niej o wiele lepiej wydajemy pieniądze. Także to możemy zrobić prowadząc własny e-biznes. Kto z nas nie zostaje czasem pochłonięty przez zabawne i wciągające aplikacje? Sam dzięki takim narzędziom kupiłem kilka rzeczy, a raczej nie jestem wyjątkiem.

Badania i analizy e-biznesu

Dochodowy biznes nie ma prawa istnieć bez badań i analiz. Każdy właściciel firmy z pewnością to wie.Chcąc zarabiać w Internecie, z profesjonalnym wykonaniem wszelkiego typu badań marketingowych nie będziemy mieli najmniejszych problemów. Co najważniejsze praktycznie w każdym przypadku wykonamy to także za darmo i w pełni automatycznie. Google Analitycs to podstawa na każdej stronie WWW, które da nam informacje o odwiedzających nasze miejsce w sieci. Warto też pamiętać, że prowadzenie e-biznesu pozwala na natychmiastowe reagowanie i dostęp do danych w czasie rzeczywistym. Nie sposób z tego nie skorzystać, sprawiając, że idealnie wgryziesz się w gusta potencjalnego klienta.  Biznes w sieci to także możliwość stałego monitorowania naszej firmy. Przede wszystkim dotyczy to kampanii reklamowych, którymi zarządzamy co do złotówki pod względem kosztów oraz co do każdego użytkownika pod względem potencjalnych klientów. I to wszystko w pełni zautomatyzowany sposób.

Muszę wspomnieć także o czymś, co nazywamy feedback – informacja zwrotna z rynku. Komentarze na blogach, fora internetowe, wiadomości mailowe, ankiety i opinie… wszystko to pozwala na szybszy i, co najważniejsze, dwustronny przepływ informacji w relacji sprzedawca-klient. Równocześnie wpływa to na tzw. Branding, o którym więcej informacji pojawi się na blogu już niedługo.

E-biznes nie boi się eksperymentów

Osobiście nie włożyłem w swój e-biznes nawet złotówki, obierając taką, a nie inną drogę rozwoju. Oczywiście, inwestować można, a nawet trzeba, ale nie jest to w działalności w sieci punkt wymagany. Wszystko to sprawia, że mądrze zarządzając tym, co robimy ( a o tym jak wygląda to mądre zarządzanie próbuje pisać na tym blogu), droga do sukcesu wiodąca poprzez siec internetową może być usłana… niskim kosztami. Niskie koszty to niskie ryzyko. Dlaczego więc nie testować? Istotą budowania dochodowego e-biznesu jest idealna koncepcja i model prowadzonej firmy. O tym jaki powinien on być w Twoim przypadku nie wie nikt.  Ani ja, ani zagraniczni specjaliści nie oferują go w swych sklepach z kursami.  Pocieszę Cię, ja swój znalazłem, a teraz ( bo z racji że czytasz artykuł to już się dzieje) pomagam znaleźć go Tobie. Droga wiedzie przez testowanie, którego nie możesz się bać. Próbuj nawet jeśli zyski są zadowalające. Zawsze przecież mogą być o 50% wyższe. A gdzie, jeśli nie w e-biznesie dostaniesz tak szybką i łatwą możliwość modyfikacji? Diabeł tkwi w szczegółach…

Ale ja nie jestem informatykiem… Bzdura!

Muszę znać języki programowania, umieć pisać strony internetowe, być dobrym grafikiem, muszę pozycjonować… nic nie musisz! Dziś zbudowanie dobrej strony internetowej jest możliwe dla każdego. Potrzebujesz wyłącznie kilku programów, za które nie musisz nic płacić, bo są one na darmowych licencjach. Wybierz odpowiedni CMS dla Twojej strony, dzięki któremu intuicyjne zbudujesz fajnie wyglądającą ( skorzystaj z darmowych szablonów!) stronę internetową. Za darmo znajdziesz także autoresponder, program do grafiki, do  zarządzania  płatnościami, projektami, klientami… i wiele, wiele innych.  Nic trudnego! Dziś zaistnieć w Internecie można nawet posiadając niewielką wiedzę w zakresie informatyki.

Dobrze… ale ja już mam 2 sklepy w moim mieście

Prowadzenie e-biznesu ma oczywiście wiele zalet. Nie musimy jednak rezygnować ze standardowych metod sprzedaży. Warto pomyśleć na strefą Internetu jak nad dodatkowym, rozszerzającym działalność firmy rynkiem.  Na pewno zadowoli to wielu naszych dotychczasowych klientów, którzy pewne kwestie będą woleli załatwić drogą elektroniczną. Ponadto zyskamy nowych konsumentów, sprawiając, że poprowadzimy sprzedaż na większą skalę.  Nie warto się zastanawiać, już teraz pomyśl nad własnym e-biznesem.

One Comments “Czy warto założyć e-biznes? Czyli zalety działalności w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *